Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Blefaroplasti ameliyatı üst veya alt göz kapağı veya her ikisinden birden fazla deri ve/veya orbital yağın alınması işlemidir. Sağlıklı bir göz ve göz çevresi kişiyi genç, dinamik ve canlı gösteren bölgelerdir. Göz kapağına yönelik şikayetlerin başında üst göz kapağındaki deri fazlalığı ve yağlanmalar gelirken alt göz kapağında en sık torbalanmalar, çukurluklar ve çizgiler gelir. Bu şikayetleri yaşayan kişilerde yorgun, yaşlı, üzgün, dinlenmemiş bir yüz ifadesi oluşur.

Estetiğin ve güzelliğin değişmez unsurları olan gözler ve göz kapakları, aynı zamanda yüzde yaşlanma belirtilerinin gözlendiği ilk bölgeleri olsa da genetik özellikler nedeniyle yapısal olarak erken yaşlarda da özellikle üst göz kapağında cilt fazlalığı görülebilir. Yaş grubundan bağımsız olarak ailesel özelliği nedenli bu görüntüsü olan hastalar da bu ameliyat için iyi adaylardır. Hastalarda bu probleme bağlı olarak karşılaştıkları sorulardan dolayı sosyal kaçınma olabilir, göz kapağı ameliyatları ile bu sorunlar giderilip kişinin enerjik ve özgüvenli olması sağlanır.

Göz kapağı ameliyatları nasıl yapılır?

Blefaroplasti olarak ifade edilen göz çevresi ameliyatlarında; üst ve alt göz kapağı ameliyatları ayrı ayrı yapılabildiği gibi kaş kaldırma, alın germe ve orta yüz gençleştirme müdahaleleriyle birlikte yapılması da tercih edilebilir. Bununla birlikte göz kapağı çevresine yönelik botoks ve dolgu uygulamalarının da bu ameliyatlara ilave olarak uygulanması mümkündür.

Göz kapağı ameliyatları genel anestezi ile yapılabileceği gibi lokal anestezi ile de gerçekleştirilir.

Estetik göz kapağı ameliyatları üst ve alt göz kapağı ameliyatı olmak üzere 2’ye ayrılır:

1. Estetik üst göz kapağı ameliyatları

Operasyon hastanın ve cerrahın ortak kararı ile hem genel anestezi hem lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama 30-45 dakika sürede gerçekleştir. Estetik atılan dikiş; üst göz kapak kıvrımında olacak şekilde, cilt ve kas fazlası çıkarılır, eğer hastanın üst göz kapak iç ve dış pedlerinde fıtıklaşma da oluştuysa o bölgedeki fazla yağ dokusunda işlem sırasında alınabilir. Operasyondan sonra ilk gün ödemleri engellemek için soğuk uygulama yapılabilir. Hasta operasyon sonrası sosyal hayatına çok kısa sürede döner, 4-5 gün içerisinde iyileşir, dikişler 5. Gün alınır, operasyon sonrası ödem gözlemlenebilir, morluk çok fazla oluşmaz.

2. Estetik alt göz kapağı ameliyatları

Hastanın alt göz kapak bölgesinde ödem ve cilt fazlası şikayetleri olduğu takdirde hastaya alt göz kapak operasyonu önerilir. Alt göz kapak operasyonu her zaman genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama operasyon süresi 1 saattir. Hastanın göz altı bölgesindeki kas alınmaz, sadece fıtıklaşan yağ dokusu alınır. Gerekli durumlarda, operasyon sırasında göz altı yağ dokusu alınmayıp eğer göz altında çökme mevcutsa, o bölgeye yağ dokusunun bir kısmı yer değiştirilerek daha pürüzsüz dolgun bir görünüm yaratılır. Alt göz kapak operasyonunda üst göz kapak operasyonundan farklı olarak, mümkün oldukça çok az fazla cilt çıkarılır, bazen ileri yaşa bağlı olarak alt göz kapağı ve göz küresi arası aşırı bir gevşeklik olması durumunda (kantopeksi) alt göz kapağı kası kemiğe daha yukarı bir seviyeye alınır Operasyon kirpik altından bir kesi ile yapılabileceği gibi, tamamen göz içinden bir kesi ile izsiz de gerçekleştirilebilir. Operasyon sonrası dikişler alınmaz. Operasyon sonrası ödem ve morluk oluşabilir, iyileşme süresi ortalama 1 haftadır.

3. Badem Göz Estetiği (Kantopeksi):

Günümüzde yine en çok tercih edilen operasyonlardan biri de badem göz estetiği olarak adlandırılan kantopeksi operasyonlarıdır. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama operasyon süresi 30-45 dakikadır. Operasyon sırasında alt ve üst göz kapağın görünümü üst kemiğe asılarak, göz yapısı badem göz olarak adlandırılan çekik görünümlü şekle dönüştürülür. Hasta, operasyon sonrası ortalama 1 hafta sonra sosyal hayata dönebilir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatla giderilen bir durumdur. Üst göz kapağı estetiği benzeri bir ameliyatta gevşemiş olan göz kapağını açan kasın boyu kısaltılarak hastanın görme alanı artırılır.

Ameliyat sonrası dönem

Ameliyattan sonra ilk gün ağrı kesicilerle geçebilecek şiddette bir ağrının dışında çok ağrı beklenmez. Hasta aynı gün veya bir gece kaldıktan sonra taburcu edilir.

Göz kapakları ve göz çevresinde genelde 1-2 hafta içerisinde geçecek şekilde şişlik ve morluklar görülür. 5-7 gün sonra dikişler alınır. Hasta genellikle birkaç gün sonra işine ve günlük hayatına geri döner.

Üst göz kapağında üst kapak katlantısı içerisinde, alt göz kapağında ise kirpik diplerinde olacak şekilde kesi yerleri olur. Ancak uzun vadede rahatsız eden bir ize neden olmaz