Dolgu Uygulaması

Yüz ve dudak dolgusu

Dolgun dudak, belirgin elmacık kemikleri, hatları belli olan bir çene… Tüm bunlar bazen doğuştan bizlerde var olup zamanla eski görüntüsünü yitiren, bazen de hiçbir zaman sahip olmadığımız bir yüzün ipuçları olabiliyor. İşte tam da bu noktada, uzun süreden beridir uygulanan ve yan etkisinin neredeyse hiç olmadığı, çeşitli tedavilerde de sıkça kullanılan hyalüronik asit içeren dolgular ile bu ihtiyacı gidermek mümkün.

HYALÜRONİK ASİT NEDİR?

Hyalüronik asit, vücudumuzda bulunan bağ dokunun ana yapı maddesidir. Ciltteki canlılık, parlaklık, nem, renk ve sıkılık hyalüronik asitin etkileridir. Bebek cildinde yüksek miktarda hyalüronik asit bulunması konunun anlaşılması açısından iyi bir örnektir.

DOLGUNUN KULLANIM ALANLARI

 • Dudak dolgunlaştırma ve dudak kontürünün belirginleştirilmesi.
 • Derin kaş arası ve alın çizgilerinin giderilmesi.
 • Burundan ağıza inen çizgilerin (nazolabial) giderilmesi.
 • Dudak ve çene arasındaki çökmelerin doldurulması.
 • Burun şekillendirmesi.
 • Elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi.
 • Gözaltında oluşan çukurların giderilmesi.
 • Çene hattının (jawline) belirginleştirilmesi.
 • Çıkık bir alın hattı oluşturulması.
 • Şakaklardaki çökmelerin doldurulması

DOLGU UYGULAMA SÜRESİ

Ortalama 15 - 30 dakikadır.

SIK SORULAN SORULAR

Dolgu ağrılı / acılı bir işlem midir?

Tedavi ağrısız, acısız ya da tolere edilebilecek düzeydedir.

Dolgu işleminin yan etkisi var mıdır?

Bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Dolgular kalıcı mıdır?

Kişinin vücut yapısına göre değişmekle birlikte, hyalüronik asit dolguları ortalama 6 - 12 ay içerisinde etkisini kaybeder.

GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU

Göz altı ışık dolgusu uygulaması, göz altında oluşan yorgun ve çökmüş görüntüyü ortadan kaldırmak için kullanılır. Bu görüntü estetik bir ihtiyaçtan öte, kişileri sosyal hayatlarında da rahatsız ettiği için çözüm arayışı başlar. Bu sorunu yaşayan bireyler olduğundan daha yaşlı, yorgun, uykusuz ve gergin bir imajdan kurtulma ihtiyacı ile özel olarak geliştirilmiş gözaltı ışık dolgusu uygulaması çözümüne başvurur. Bu teknik ile göz altlarındaki tüm sorunlar tek seferde yapılandırılarak cildin uzun zaman aydınlık görünümüne dönüşmesi sağlanır.

GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU UYGULAMASI KİMLERE UYGULANIR?

Göz altı ışık dolgusu ile göz çevresindeki morluklar, çizgiler ve halkalanmaları gidererek göz altının gençleştirilmesi sağlanır. Kişiden kişiye farklılık göstermek üzere yaş ve yapıya bağlı olmakla birlikte gözaltları çökmüş bir halde ve koyu gözükebilir. Bu görünüm kişiye yorgun, dirençsiz ve yaşlı bir hal katar. Bunun gibi şikâyet ile gelen kişilere göz altı ışık dolgusu uygulaması yapıldığında kişinin yüzünde daha aydınlık ve sağlıklı bir görüntü hemen ortaya çıkar. Hamile ve emziren kişiler haricinde ihtiyaç duyan herkese uygulanabilir.

GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU UYGULAMASI

Göz altı ışık dolgusu uygulaması deri altının aksine kemik üzerine uygulanır. Göz altına ışık dolgusu hemen verilmemelidir. Yavaş bir şekilde verilirse daha etkili sonuç alınacaktır. Lokal anestezi ile uygulama yapılacak olan bölge uyuşturulur, uygulama sonrasında herhangi bir ağrı-acı yaşanmaz.  Bazı kişilerde iğnenin etkisi ile şişme ve morarma oluşabilir. Ama bu şişlik ve morarma kısa süre içerisinde geçmektedir.

GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU UYGULAMA SÜRESİ

Göz altı ışık dolgusu uygulaması yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. Kolay ve pratik bir uygulama şekli olduğu için kişiler tedavi sonrası günlük hayatına hemen dönebilir.

GÖZ ALTI DOLGUSUNDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 • Uygulama sonrasında hafif kızarıklık meydana gelebilir. Bu kızarıklık 3-4 saate kadar geçmektedir.
 • Tedavi sonrasında buz uygulaması yapılmalıdır.
 • Uygulama yapılan bölgeye dokunulmamalı ve ovuşturulmamalıdır.
 • Tedavi sorması ilk gün asla sıcak banyo yapılmamalıdır.
 • Uygulama sonrası ilk iki gün fazla yüz hareketlerinden ve aşırı gülmekten kaçınılmalıdır.
 • Hareketli sporlar ilk 2 gün yapılmamalıdır.
 • Doktorun önerdiği dışında herhangi bir kozmetik ürün veya krem ilk gün kullanılmamalıdır.

YANAK DOLGUSU

Yanak dolgusu işlemiyle ilgili merak ettiğiniz her şeye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Cildimiz zamanla deri altındaki yağ dokusunu kaybeder. Yaşlanmaya bağlı olarak bu doku erir. Bazen de anatomik yapınıza bağlı olarak doğuştan yağ dokusu az bir yüzünüz olabilir.

YAĞ DOKUSU NE İŞE YARIYOR DA EKSİKLİĞİNDE BU DENLİ ESTETİK PROBLEMLERİMİZ OLUYOR?

Cildimizdeki yağ dokusu yüzümüze, özellikle yanaklarımıza hacim, canlılık ve elastikiyet verir. Yüzü daha canlı, pürüzsüz ve orantılı göstermenin bir yolu da bu yağ dokusudur. Kişinin yaşam şekli, genetik özellikleri ya da yaşlanma gibi faktörler bu yağ dokusunun zaman içinde kaybolmasına sebep olur. Bu kayıp sonucunda kişi daha çökük ve solgun görünür. Bazı durumlarda hızlı kilo alıp vermek de kişilerin yüzünde kalıcı deformasyonlara sebep olabilir.

İşte tam da bu noktada Hyalüronik Asit imdadımıza yetişir. İnsan cildiyle tamamen uyumlu hyalüronik asit, yapısı itibariyle jele benzer. Küçük enjektörler yardımıyla cildin altına enjekte edilir. Bulunduğu bölgede su tutma kapasitesini artırarak cilde canlılık verir. Hyalüronik asit uygulanacak bölgeye öncesinde anestezik krem sürülerek gerekli konfor sağlanır. Rahatlıkla herkesin yaptırabileceği düzeyde kolay bir işlemdir. Maksimum 15 dakika içerisinde işlem tamamlanır. Dolgunun cilde oturup kendini belli etmesi 1 haftayı bulur.

HYALÜRONİK ASİT DOLGUNUN YANAKLARDA KULLANIM AMAÇLARI

 • Yüzümüzde, yanaklarımızdaki çöküklük ve birbirleriyle olan orantısızlıklar Hyalüronik Asit dolgusu ile rahatlıkla giderilebilir.
 • Yanaklarımızda elmacık kemiklerimizdeki orantı Hyalüronik Asit ile estetik bir şekilde sağlanabilir.
 • Hyalüronik Asit, yanaklardaki elastin ve kolajen üretimini artırır, cilde canlılık sağlar.
 • Yanaklardaki ince ve derin çizgilerin doldurulmasını sağlar. Özellikle nazolabial bölgede oluşan çizgilere ve marionette adı ile bilinen dudaklardan çeneye doğru inen derin çizgilerin kapatılmasında birebirdir.
 • Yanaklarda akne ve sivilceye bağlı oluşan derin izlerin kapatılmasına yardımcı olur.

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu sayesinde dudaklardaki asimetri, incelik ve alt üst dudak arasındaki eşitsizlik sorunu giderilebilir. Dudakların kalınlaştırılması sağlanabilir. Bu işlemde, hyalüronik asit maddesi kullanılır. Hyalüronik asit ayrıca yüzdeki derin kırışıklıkların düzeltilmesinde, derin yara izlerinin düzeltilmesinde de kullanılır. Daha önce uygulanan kolajen enjeksiyonlarında karşılaşılan alerjik sorunların hyalüronik asit ile görülmemesi, uzun süreli kırışıklığı azaltıcı etkisi ve derinin su tutma kabiliyetini yeniden sağlaması nedeniyle tercih edilir olmuştur.

Uygulama nasıl yapılır?

İşlem öncesi dudaklara anestezik etkili krem sürülür. Kremin etkisini göstermesi için yaklaşık 20 dakika kadar beklenir. Dudak uyuştuktan sonra hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi çok ince uçlu iğnelerle dudağa enjekte edilir. Uygulama yaklaşık 10-15 dakika kadar sürer. Kısa sürede yapılabilmesi ve sonucun hemen alınabilmesi büyük avantaj sağlar. Kalıcılığı 6-8 ay arasındadır. Bu nedenle tekrarı gerekir.

Sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Uygulamadan sonra 24 saat süren bir şişlik olabilir. Uygulama sonrası gelişen kızarıklık ve şişlik 1-2 saatte düzelir. İşlem deneyimli bir uzman tarafından yapıldığında doğal bir görünüm elde etmek mümkündür.

Göz Altı Işık Dolgusu

Göz altı ışık dolgusu, yanak ve göz altları arasındaki oluklar, çöküklükler, alt göz kapağındaki torbalanmalar, göz altı morluklarında çözüm sağlayan bir işlemdir. Uygulamada hyaluronik asitli dolgular tercih edilir. Işık dolgusunda hyaluronik asit ile diğer vitamin, mineral ve antioksidan etken maddeler birlikte etki eder. Işık dolgusunda kolajenin yapısına giren 8 amino asit, kolajen üretimi için hammadde oluştururken, 3 antioksidan, vitamin ve mineraller cildi dış etkenlere karşı savunur.

Uygulama nasıl yapılır?

Göz altı dolgusu ince iğneler veya ince kanüller ile uygulanır. Işık dolgusu verildiği alana homojen bir şekilde yayılarak etkisini gösterir. Yaklaşık 15 dakikalık bir işlemdir. Dolgu uygulandıktan sonra sonucunu hemen görmek mümkündür. Kızarıklık, morarma hemen hemen görülmediğinden kişi günlük yaşamına rahatlıkla dönebilir.

Kaç seans uygulanır?

Işık dolgusu tek seansta yapılabileceği gibi hastanın durumuna göre birden fazla seansta da uygulunabilir. Etkisi yaklaşık bir yıl kadar sürmektedir. Sonuç olarak ışık dolgusu adından da belli olduğu gibi cilde canlılık ve parlaklık veren bir uygulamadır.

 

Yüz Işık Dolgusu

Yüz ışık dolgusu cildin dolgunlaşmasını, parlaklık ve canlılık kazanmasını sağlayan bir uygulamadır. Cildin yeniden nemlendirilmesi için gerekli hyaluronik asit ile cildin yeniden yapılandırılmasını sağlayan 8 amino asit, 3 antioksidan, 3 mineral ve vitaminler içerir.

Uygulama nasıl yapılır?

Işık dolgusu minik enjeksiyonlarla yüze uygulanır. Hyaluronik asit cilt içine verildiğinde cilt dokusunda hızlı bir su tutma ile gergin ve canlı bir cilt hedeflenir. Hyaluronik asit yüksek su tutucu etkisi sayesinde cildi doğal bir şekilde canlandırır, dolgunlaştırır ve esnekleştirir.

Kaç seans uygulanır?

Üç seans şeklinde uygulanır. Genelde kişinin cildinin durumuna göre 15-30 gün arayla seanslar yapılır. Kalıcılığı yaklaşık 12 aydır.