Annelik Estetiği

Annelik estetiği

Doğum bir kadının hayatındaki en önemli olaydır. Gebelik boyunca kadın vücudunda bebeğin büyümesi ve doğum sonrası emzirmeyle birlikte pek çok değişiklik olur. Yeni anne; bir canlı dünyaya getirmenin mutluluğuyla bu değişiklikleri memnuniyetle karşılar. Fakat bebeğin büyümesiyle birlikte eski formuna dönmek isteyen annenin birden fazla bölgeye müdahale edilen kombine bir işleme ihtiyacı olabilir.

Annelik estetiğinin içeriği

Doğum ve emzirme süreci kadın vücudunda bir çok değişimle sonuçlanır. Bunları özetlersek, göğüste hacim kaybı, sarkma ve asimetrik görünüm, karında sarkma, karın çatlakları, kilo alma ve belde kalınlaşma, göbekli görünüm (karın kaslarının birbirinden ayrılmasına (diaztazis rekti) bağlı zayıf kişilerde de olabilir).

Vücudundaki değişimlerden rahatsız olan anneler haklı olarak doğumdan sonra eski formlarına dönmek isterler. Bu dönüşümü sağlamak için yapılan kombine estetik ameliyatlara annelik estetiği (mommy makeover) denir.

Bu çeşitli kombinasyonların bir arada uygulandığı cerrahi işlemlerin arasında; göğüs dikleştirme, diaztazis recti onarımı, karın germe, karında ve bel çevresinde bulunan fazla yağı aldırma gibi işlemler yer alır. Tüm bu işlemler, en yaygın standart cerrahi yöntemler arasında sunulur fakat kişisel ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda, kişiden kişiye değişmekte olan süreçler de göz önüne alınarak kişisel planlamalar daha yararlıdır.

Annelik estetiğinde (mommy makeover), göğüs, karın ve bel ve popo bölgesine eş zamanlı müdahale edilir. Göğüsler küçültülür, eşitlenir, dikleştirilir ya da büyüterek toparlanır. Karın bölgesine hastanın ihtiyacına göre liposuction ve karın germe işlemi uygulanır. Bel ve sırt bölgesinden liposuctionla fazla yağlar alınır. Fazla yağlar ihtiyaç varsa popoya yağ enjeksiyonları yapılarak popo büyütülebilir (brezilya poposu estetiği).

Ciddi hastalıkları olmayan (kalp, akciğer hastalıkları, diabetes vb) ve aşırı kilolu olmayan herkes, bu ameliyatlar için adaydır. Ayrıca annelik estetiği için en uygun adaylar, doğumunun üstünden en az 6 ay geçmiş ve bebekleri sütten kesilmiş kişilerdir

Her hastanın vücudu farklıdır ayrıca problemleri ve öncelikleri de farklıdır. Göğüs için, göğüs küçültme, dikleştirme ya da protez ile göğüs dikleştirme ameliyatları yapılabilir. Karın için tam karın germe, karın germe ile liposuction ya da sadece liposuction yeterli olabilir. Bel bölgesine liposuction yapılır, bel kıvrımı oluşturulur, popoya yağ verilerek popo büyütülür. Hangi kombinasyonların yapılacağı hastaların isteklerine ve vücudunun özelliklerine göre planlanması gerekir.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, annelik estetiği ameliyatlarında da ameliyattan üç hafta öncesinde aspirin almamak ve sigarayı içmemek gerekmektedir. Son bir haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve bitkisel gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

Kullanılmaması gerekenler:

  • Apranaks, Voltaren, gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici ihtiyacı olduğunda Minoset, Parol kullanılabilmektedir),
  • Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q10 içeren vitaminler,
  • Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi kırmızı ürünler ve aşırı sarımsak tüketimi yapılmamalıdır
  • Zayıflama ürünleri ve ilaçları kullanılmamalıdır.
  • Ameliyat öncesinde üç gün boyunca kabızlığa yol açabilecek gıdalardan uzak durulmalıdır.

 

Aşırı kilolu kişilerde kombine ameliyatların yapılması sağlık açısından riskli olabilir. Annelik estetiği düşünen adayların ideal olarak vücut kitle indeksi 30 ve altında olmalıdır. Bu nedenle annelik estetiği (mommy makeover) öncesinde hastaların koruyabilecekleri kiloya kadar zayıflamış olmaları hem sağlık açısından gereklidir hem de ameliyat sonucunun daha güzel olmasını sağlar. Eğer beden kitle indeksiniz 30 üzerinde ise öncelikle bununla ilgi değerlendirmeler yapılmalı ve işlemler planlanmalıdır.

 

Annelik estetiği ameliyatları ameliyathanede ve genel anestezi ile yapılır.

Annelik estetiği ameliyatları kombine ameliyatlar olduğu için ameliyatın süresini yapılacak işlemler ve kişinin vücut yapısı belirler. Yapılacak işlemlerin kombinasyonu arttıkça süreler uzar. Ortalama bir karın germe ve meme büyütme ameliyatı 5 saat civarında olabilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatları ağrılı değildir. Karın germe ameliyatlarında ağrı orta derecede olur. Karın germeye bağlı ağrı ilk 2-3 gün daha belirgin olup, 2- 3 günden sonra rahatlama meydana gelir, rahatlama genellikle kan birikimini engellemek için cilt altına yerleştirilen drenlerin çıkmasıyla gerçekleşir. Ameliyat esnasında ayrıca karın duvarına uzun süre etki eden lokal anestezi ilaçları yapılarak erken dönemde ağrı kontrol altına alınır. Ertesi gün biraz ağrı hissedilse de, hastaların esas şikâyeti ağrıdan çok gerginliktir. Bel bölgesine yapılan liposuction da hafif derecede ağrıya neden olabilir.

 

Annelik estetiği sonrası önlemler de en az ameliyat kadar önemlidir. Özellikle ameliyat sırasında hastalara emboliyi önlemek için varis çorapları giydirilir, idrar sondası ve dren kullanılabilir. Ameliyat bitiminde korse giydirilir. Hasta ameliyattan çıktıktan üç ila dört saat sonra besin almaya başlar ve yürütülür. İlk günler karındaki dikişlere yük binmemesi için öne eğilerek yürümeleri, iyileşme durumuna göre üç ila dört gün sonra dik durmaya başlamaları önerilir. Hastanede yatış süresi ek bir gereklilik olmadıkça iki gündür. Gerekirse direnler birkaç gün daha yerinde bırakılır. Ameliyattan iki gün sonra banyo yapılabilir. Tüm dikişler deri içinde olduğu için ve kendiliğinden eriyen iplerle atıldıkları için dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyattan bir hafta sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler. İlk üç hafta korse ve sütyen kullanmak gereklidir. Üç hafta sonra karın egzersizleri hariç spora başlanılabilir. Karın egzersizlerine 10 hafta sonra başlanır. Fakat bebek te dâhil olmak üzere en az 6 aylık süre boyunca ağırlık kaldırmamak gerekir.

 

Annelik Estetiği gibi kombine ameliyatlarda en çok korkulan sorunlar kanama ve akciğer embolisidir. Bu komplikasyonlara sık rastlanmaz fakat korunmak için ameliyat öncesi sağlık ekibi gerekli önlemleri alır siz de kendi üzerinize düşen önerilere uymalısınız. Bu risk ileri yaşlı, obez ve şeker hastalarında ve çok sigara içenlerde daha yüksektir. Aşırı kilosu olan hastaların ameliyat öncesi kilo vermeleri önerilir.

Bir diğer sorun deri kayıpları ve yaraların geç iyileşmesidir. Ameliyatta aşırı deri çıkartılması, kanama kontrolünün iyi yapılamaması ve sigara bu tür sorunların görülme ihtimalini artırır. Ameliyattan birkaç hafta sonra deri altında serum toplanmasına bağlı sorunlarla da karşılaşılabilir. Buna seroma denir ve çözümü enjektör yardımı ile serumun boşaltılmasıdır korkulacak bir komplikasyon değildir.

Normalde izlerin iyileşmesi ile ilgili sorun yaşanmaz fakat aşırı gergin kapatılan karınlarda ve bazı aşırı hassas deri tiplerinde yara izi daha belirgin kalabilir. Özellikle karın germe izleri bikini bölgesi altında kaldığı için normal iyileşmede dikkat çekmez. Bu durumun nedeni gerginlikse bir yıl sonra yara izini düzeltme amacı ile lokal anestezi altında bir skar revizyonu işlemi yapılabilir.

Hiçbir estetik ameliyat planlanırken hastanın sağlığı riske edilmemelidir. Bu nedenle annelik estetiği gibi kombine ameliyatlar herkese önerilmez. Bu ameliyatları planlarken hasta seçimi çok önemlidir. Aşırı kilolu, ileri yaşta, başka sağlık sorunları olan, diyabet hastası, kalp hastası olan ve aşırı sigara içen kişiler kombine ameliyatlar için uygun değildir. Böyle hastalarda şartlar düzeltilmeden ameliyat planlanması doğru değildir ya da kombine ameliyatın riskli olduğu hastalarda ameliyatlar farklı seanslara bölünerek göğüs ve karın ameliyatları ayrı seanslarda yapılabilir.

Annelik estetiği ameliyatları(mommy makeover) hastanın karın, bel ve göğüsteki estetik problemlere etkili bir çözüm getirir ve sonuçları kalıcıdır fakat ameliyattan sonra tekrar aşırı miktarda kilo alıp verme ve gebe kalma durumunda sonuçlar doğal olarak bir miktar kayba uğrayacaktır, ancak hiçbir zaman eski haline dönmez.

Annelik estetiği ameliyatından sonra sağlıklı ve düzenli yaşam sonuçların korunması için anahtardır. Annelik estetiği yaptıranların başka cerrahilere ihtiyaç duymamaları için kilolarına dikkat etmeleri, dengeli beslenmeleri önerilir. Kişilerin çok fazla kilo alıp vermemeleri, kilo dengesini korumaları önemlidir . Karın içi yağlanmayı azaltmak için alkol tüketimlerini sınırlamaları ve düzenli egzersiz ile karın kaslarının tekrar güçlenmesini sağlayarak ameliyatla elde edilen gergin karın görünümünün korunması önerilir.

Karın, göğüs ve bel, sırt ve popo bölgesindeki sorunların tek seansta çözülmesi hastaya yepyeni bir görünüm kazandırır ve şüphesiz özgüvenini arttırır. Birkaç ameliyatı tek seferde olmak ekonomik açıdan da avantajlıdır ve ameliyat sonrası iyileşme süreci tek sefer yaşanmış olur.